Co to jest uważność i w czym pomaga?

Pomaga uspokoić gonitwę myśli, uczy jak uchwycić i zaakceptować swoje emocje, doskonali bycie uprzejmym i miłym dla siebie i innych. Celem ćwiczeń jest osiągnięcie spokoju, lepszej koncentracji, zrozumienia i łagodności. Pomaga łagodzić niepokój, niską samoocenę.

Uważność pomaga nie tylko dzieciom. Pomaga również rodzicom, którzy cenią sobie techniki, dzięki którym mogą uspokoić rozbiegany pod natłokiem spraw umysł.

Sprawia, że nasze nastawienie staje się otwarte i przyjazne, bez osądzania i negowania. Taka świadoma i pozytywna uważność wywołuje zmiany w swoim zachowaniu oraz nastawieniu do siebie samego i do swoich dzieci.

Kraina Uważności to cykl 10 spotkań dla dzieci stworzonych w oparciu o praktykę uważności. 

Dzięki praktyce uważności dziecko uczy się rozpoznawać, rozumieć i kontrolować swoje emocje, dzięki czemu uczy się przełamywać nawyki, które prowadzą do negatywnego myślenia.

Na spotkaniach Krainy Uważności dzieci uczą się, jakie ćwiczenia pomogą im pozbyć się tremy przed sprawdzianem, jak mogą wspomóc swoją koncentrację, jasność umysłu. Dowiedzą się również, co można zrobić, aby zapobiegać myleniu liter lub cyfr oraz jakie ćwiczenie może szybko pomóc rozładować napięcie psychiczne. Ćwiczenia te mogą z powodzeniem stosować rodzice.Dzieci otrzymują do domu mini-ćwiczenia oraz nagrania relaksacyjne.

Spotkania odbywają się raz w tygodniu po jednej godzinie. Każdy tydzień uczy innego aspektu uważności, ale wszystkie są ze sobą powiązane. Dziecko dzięki odpowiednio dobranym zabawom, rozmowom o uczuciach i odczuciach w ciele dowiaduje się, jak można radzić sobie w trudnych momentach i stresujących sytuacjach.

Praktyka uważności, znana jako mindfulness to higiena umysłu. Poprawia koncentrację, rozwiewa niepokój, pomaga wsłuchać się w siebie, w swoją intuicję, rozwija współczucie i życzliwość. To metoda treningu umysłowego, dzięki której pojmujemy, że dobre samopoczucie i życie w harmonii ze sobą samym wpływa na każde działanie i dodaje odwagi w radzeniu sobie z codziennymi przeciwnościami.

Kraina uważności umożliwią dzieciom rozwój swojego potencjału, intelektu oraz emocji, sprzyjają budowaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami, umacniają więź z rodzicami, uczą skupienia i koncentracji, wyciszania, przeformułowywania schematów myślowych, rozwijania wdzięczności i życzliwości, redukują osądzanie i krytycyzm.